Loading
נגישות
בחר תאריך יציאה
בירוק - טיסות ארקיע
בכחול - תאריכים להזמנה
היעדים הנבחרים:
כל היעדים:
בחר

חפש עכשיו

יציאה ב -
בחר יעד
בחר תאריך
גמיש בתאריך? הצג הצעות משתלמות בתאריכים קרובים

קרנבל המסכות בוונציה

10.02.2013

אם תרצי שאצבע לך את העיר באפור....

 

קרנבל המסכות של ונציה הוא שעתם היפה של אמני התלבושות הוונציאנים, העמלים שנה תמימה לקראת 18 ימי הקרנבל. זוהי גם שעתה היפה של העיר הטחובה, האפרורית והקרה, שלמשך עשרה ימים נמלאת תיירים, סוחרים, לוליינים, יורקי אש, פנטומימאים, ציירים ומאפרים, בחגיגה אינסופית של צבעים, קולות, מוסיקה, אוכל, נשפים, תחפושות ומסכות. עוד ועוד מסכות. בלי סוף מסכות. הקרנבל, ששורשיו נטועים ככל הנראה עוד במאה ה- 10, הוא רק אחד מתוך עשרות הקרנבלים של טרום ימי הצום הקתולי האורתודוקסי, אבל אין כל ספק שהוא המתוקשר והמפורסם שבכולם. קרנבל המסכות בוונציה. לא להחמיץ!

 

הגענו לוונציה בטיסה ישירה של ארקיע, היישר לבוקרו של יום חורף קר. ונציה של חודשי החורף היא עיר אפורה וצוננת, שסמטאותיה הרומנטיות טובלות בערפילים סמיכים ומקרינות סביבן אווירת סוד ומסתורין. מתוך הערפל באים ונעלמים אנשים בינות קירות צבעוניים, שידעו ימים יפים יותר, וריח עדין אך מורגש היטב של רקב עולה מתעלות המים המעופשות, שגם גשם צפון אירופאי בלתי פוסק לא יכול לשנותיהן.

זוהי התפאורה הקסומה שבה, להרף עין של 18 ימים בדיוק, צומחת לה צבעוניות מתפרצת, שופעת, סקסית בטירוף ומשכרת של קרנבל מסכות ססגוני ורב רושם.

 


בשעה 10:00 בדיוק, עם שמים כחולים ללא בדל ענן, הלמות תופים מסעירה ובאיחור של 24 שעות בגלל מזג האוויר הסוער שפקד את העיר יום קודם ולא הירפה, נפתח בכיכר סן מרקו טקס קבלת הפנים של קרנבל המסכות של ונציה לשנת 2013. 


קרנבל ונציה 2013 יוצא לדרך

ראשונים, מגיעים לבמה מנחי האירוע, מחופשים ברוח הקומדיה דל-ארטה, שהייתה מקור ההשראה המקורי של הקרנבל. אחריהם, נישאות באפריונים, מתייצבות על הבמה 12 עלמות החן של ונציה. אחת מהן תוכתר כמלכת היופי של הקרנבל (חגיגת המריות - Festadelle Marie), ותזכה להתעופף מראש מגדל הפעמונים בקרנבל הבא. שלישי, מתייצב על הבמה הדוכס ואתו פמלייתו, כולם בתלבושות תקופתיות מרהיבות, עשויות בדי ברוקד וקטיפה ומשולבות נוצות ונוצצים למכביר. התופים הולמים. החצוצרות תוקעות. הקהל מריע. עוד קרנבל יוצא לדרך, ה- 34 במספר מאז חודשה המסורת בשנת 1979. 


שלום אדוני הדוכס. איפה היית ומה עשית

בזו אחר זו, עולות לבמה משלחות מערי איטליה לתקופותיהן - אבירים ולוחמים, איכרים ומלכים, נסיכות ודוכסים, דגלנים וליצנים. כולם בבגדי נשף מהודרים ותלבושות אותנטיות מרשימות, פרי חודשים ארוכים של מחקר אמנותי ועבודת כפיים יצירתית ומוקפדת, כמו יצאו מתוך ספר היסטוריה או תמונת שמן של בוטיצ'לי.

 

עם כל משלחת מתחלפת התפאורה והתופים משנים את מקצבם. ט-ד-דם. ט-ד-דם. אבני המרצפת מהדהדות את הלמות התופים באקסטזה. ט-ד-דם. היונים המפורסמות של ככר סן מרקו נבלעות בין מאות אלפי האורחים הגודשים את הכיכר מאופק עד אופק. היום הוא יומם של החוגגים המחופשים.

 

על הבמה, אבירים בשריון קשקשים (30 ק"ג של ברזל על הגוף, לא צחוק...) מנהלים דו-קרב ידידותי. ארלקינו הכרוז מלווה את החיזיון באיטלקית שוטפת. מעת לעת יש מי שמשחילה משפט הסבר באנגלית. אף אחד לא באמת צריך הסברים. כשהעיניים רואות את הקולות והאזנים מלאות את הצבעים – אין לדמיון שום צורך בג'י.פי.אס כדי למצוא את הדרך, איש-איש לחלומותיו. ט-דם. ט-ד-דם.


צהרי יום ראשון: מעוף המלאך בכיכר סן מרקו

שבע דקות לפני השעה 12:00 מסתיימת התהלוכה וכל העיניים מופנות לעבר מגדל הפעמונים של ככר סן מרקו. בחצות היום בדיוק תתייצב מרתה פינוטו – מלכת היופי של קרנבל 2012, למלא את משימתה האחרונה, במופע הראווה הידוע כ"מעוף המלאך".

 

עוד דקה. לרגע ארוך מושלך שקט בכיכר ואז מתחילים פעמוני המגדל לצלצל. הד הענבלים מתפשט מראש המגדל על פני הכיכר, ומשם אל הבתים שסביבה, ומהם אל תעלות המים וגלי הים... וסופו שהוא נמהל בספירה לאחור לקראת הרגע הגדול...

 

אני מצפה לדמות מלאכית רחבת כנפיים בבגד רך ומתנפנף בתכלת שמימי... אך ממרומי חבל האומגה יורדת עלמה נטולת כנפיים, בבגד סקסי חושפני בצבעי שחור, אדום וזהב. היא נראית הרבה יותר כמי שיצאה זה עתה משורת המקהלה במולן רוז', מאשר כבתולה חיננית שצמחה בין שורות מלאכי שרת ברקיע השביעי... אבל בקרנבל כמו בקרנבל, הכל הולך, והקהל, שאינו נטפל לזוטות, מריע בהתלהבות כשמרתה היפה מקרטעת בחינניות ברגליה ממש-ממש מעל לראשו, לצלילי מוסיקה כנסייתית מעוררת השראה והלמות תופים. ט-דם. ט-ד-דם. טם. טם. 


קרנבל המסכות בוונציה: דת, מיתולוגיה והרבה אווירה

קרנבל ונציה הוא רק אחד מתוך עשרות קרנבלים הנערכים בחודש פברואר ומסמנים את עונת "אכול ושתה כי מחר נצום" של העולם הנוצרי הקתולי. המילה "קרנבל" היא שילוב של שתי מילים: Carne, שפירושו בשר באיטלקית, ו- Levare, שפירושו להיפרד. וביחד: Carnevale. חגיגת הפרידה מהבשר, הקשורה ל- 40 ימי ההסתגפות של ישו במדבר (צום ה"לנט"), מתקיימת ברחבי העולם הקתולי במהלך עשרת הימים שלפני תחילת הצום, והיא מסתיימת ביום שלישי השמן (המארדי-גרא), שלאחריו מתחילה תקופת הצום ביום רביעי של האפר (למען האמת, מאז ימי פאולוס השישי, מתקיימים ימי צום רק ביום רביעי של האפר וביום שישי הטוב – הוא יום צליבתו של ישו, אבל את הקרנבל כבר אי אפשר להפסיק... ).

 

בניסיון להתחקות אחר מקורותיו של הקרנבל, אפשר ללכת אחורה גם בעקבות השורשים הפגניים שקדמו לנצרות, ולחבר את מורשת הקרנבל לחגיגות הבקכנליה ההדוניסטיות לכבוד דיוניסוס – אל היין במיתולוגיה היוונית, ולחגיגות הסטורנליה (Saturnalia), לכבוד סטורנוס, אל החקלאות במיתולוגיה הרומית. אלה כאלה התאפיינו בהוללות מחוסרת רסן, בזלילה וסביאה, בשתייה עד-דלא-ידע, בחילופי תפקידים בין אדונים ומשרתים ובפריצות מינית.  

 

ונציה השתלבה להפליא ברוח הקרנבל הפרועה. השלטון המתירני ששרר בה, בהשוואה ליתר מדינות אירופה, הפך אותה למרכז שעשועים ותענוגות. האפיפיורים לדורותיהם אולי לא אהבו את זה, אבל האצולה האירופית הצביעה ברגלים והגיעה בהמוניה לעיר האקזוטית, ששמה נקשר בסחר תבלינים ומשי, נשפים, משתאות ומשחקי הימורים, מרקו פולו וקזנובה. המסכות אפשרו להוללים להסתיר את זהותם האמיתית, לממש פנטזיות כמוסות ולהשתחרר מהעכבות החברתיות שעוד נותרו. פלא שבמאה ה-13 אסרו על התחפשות בוונציה, אלא במהלך חודש הקרנבל?...

קרנבל הוא לא רק חלומות. הוא גם פרנסה

קרנבל ונציה הגיע לשיאו בתקופת הרנסנס, אך בוטל בשנת 1797, עם כיבוש נפוליאון. מאז, ובמשך 200 שנה, לא התקיים קרנבל בוונציה, עד לחידוש המסורת בשנת 1979, בעיקר על מנת להזרים הכנסות לפרנסי העיר וסוחריה, ולהחיות את העיר בעונת התיירות הקפואה (תרתי משמע) של החורף.

 

וכך, גם כשאבירים מסוקסים נופלים מתים בזה אחר זה ועלמות חן בשמלות נשף מרקדות כל הדרך אל הדוכס ובחזרה לצליל חלילי בארוק יבבניים, מרצדים ברקע סרטוני פרסומת מקדמת המאה ה- 21, עם יפהפיות ארוכות רגליים, גברברים במיטב האופנה האיטלקית וגאדג'טים דיגיטליים לוהטים. ההצגה חייבת להמשך, ומישהו צריך לשלם את המחיר.

 

כשזה מגיע לקטע הכלכלי, יש לומר, לא כולם מרוצים. עיריית ונציה נמצאת בגרעון, ולאמני העיר יש בטן מלאה על דוכני המסכות הצצים במהלך הקרנבל כמו פטריות לאחר הגשם. רובם ככולם מציגים יבוא זול ואטרקטיבי מסין, השובה את עין התיירים ואת ארנקיהם. אבל המסכות הזולות והנוצצות מהמזרח מהוות תחרות קשה ולא הוגנת למסכות עיסת הנייר האמנותיות המיוצרות ומצוירות על ידי בני המקום. בתיאטרון החיים כמו בתיאטרון, מסתבר, השמחה והעצב, החיוך והדמעה, הקומדיה והטרגדיה – הולכים כתמיד יד ביד. גם בוונציה... כשהאחד צוחק, האחר בוכה... 


ולפעמים, החגיגה נגמרת...

הקרנבל בוונציה מתחיל בטקס רב רושם אליו מגיעות משלחות מחופשות מכל רחבי איטליה, ומסתיים כעבור 18 יום בתהלוכת מארדי גרא ססגונית ובמשט לילי לאור נרות, המושכים מאות אלפי תיירים, הרבה מעבר לקיבולת הרגילה של סמטאותיה הצרות בלאו הכי של העיר. בין לבין הוא מציע אירועי רחוב ספונטניים ויזומים, פעילויות, סיורים והפעלות, נשפי תחפושות יוקרתיים ויקרים, תחרות תחפושות יומית המושכת אליה משתתפים מכל רחבי העולם, ובשנים האחרונות יש אפילו קרנבל מיוחד לילדים, שהתלבושות המושקעות שלהם לא נופלות מאלה של הגדולים...

 

... כעבור יומיים של שמים כחולים חוזרת האפרוריות לוונציה. מעל תעלות המים שוב רובצים ענני מסתורין, וכתמי חלודה זולגים כמו דמעות מהסורגים הדקורטיביים העתיקים אל תוך המים.

בדרך לשדה התעופה אני מגלה שאני היחידה עם מסכה ססגונית על העיניים. מחוץ למרכז העיר, ללא הלמות התופים, תרועת החצוצרות והמולת הקרנבל, ונציה החורפית הייתה ונשארה עיר קסומה וערפילית באפור.

 

כתבה: עידית נעמן - המרכז לתוכן שיווקי www.contentmarketing.co.il

צילומים: פני דאנס ומוטי גולדמן.